Jak znaleźć wspólnika do biznesu?

Featured Video Play Icon

 
Cześć, tu Oskar. Dzisiaj opowiem Ci, gdzie możesz znaleźć swojego potencjalnego wspólnika. Pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać to: po co Tobie wspólnik? Czy jest Ci potrzebny? To poważna decyzja. Powinieneś na spokojnie przemyśleć wszystkie plusy i minusy.

 
 
Plusy posiadania wspólnika.

Pisał o tym w swojej książce „Myśl i bogać się” Napoleon Hill. Jeśli para umysłów działa wspólnie nad jakimś celem, to tworzy się dodatkowa trzecia energia. Wspólnik dałby Ci dodatkowy entuzjazm. Moglibyście się wzajemnie nakręcać do działania.

Możesz znaleźć osobę, która by Cię uzupełniała w pewnych kompetencjach. Np. Ty jesteś dobry w marketingu, a ktoś inny jest genialnym sprzedawcą albo ma umiejętności informatyczne, techniczne.

Gdybyście starali się o finansowanie zewnętrzne od inwestora, to team wywiera większy wpływ. Bylibyście poważniej traktowani niż w przypadku, kiedy prowadziłbyś firmę sam.

 
 
Minusy posiadania wspólnika.

Ryzyko konfliktów. Np. w przypadku sukcesu, Twój kompan mógłby chcieć kupować dobra luksusowe, samochody, kiedy Ty chciałbyś dalej inwestować w firmę.

Miałbyś najprawdopodobniej połowę udziału w zyskach. Nie zarabiałbyś 100%, chociaż sumując mogłoby to być bardziej opłacalne.

Brak samodzielnej decyzji. Wszystko musiałbyś konsultować ze swoim potencjalnym partnerem biznesowym.

 
 
Jak znaleźć wspólnika?

Sugeruję szukać osoby z odpowiednimi cechami charakteru. Uczciwość i pracowitość. Najlepiej, kiedy potencjalny partner biznesowy prowadzi już sam biznes albo zna się na biznesie, bo w przeszłości prowadził firmę i wie o co chodzi.

Konsekwencja. Niech do będzie osoba, która mając cel dąży do niego mimo wszystko. Która dopina wszystkie sprawy do końca, szanuje swój czas i nie traci go na głupoty. Przede wszystkim niech to będzie osoba, która jest uczciwa i pracowita. To są dwie najcenniejsze cechy.

Zaufanie jest bardzo ważne. Prawda jest jednak taka, że jedyną osobą, do której powinieneś mieć 100% zaufania jesteś Ty sam.

 
 
Gdzie szukać wspólnika?

Najpierw partnera sugeruję szukać wśród swojej rodziny. Kiedy przeglądałem listę 500 największych firm świata okazało się, że 19% firm to firmy rodzinne. Np. właściciel Biedronki Jeronimo Martins albo Walmart, Samsung, Volkswagen.

Następnie szukaj wspólnika wśród przyjaciół. Często są to osoby, co do których masz zaufanie i które mają te same pasje i zainteresowania co Ty.

Na trzecim miejscu są znajomi i nieznajomi z tymi odpowiednimi cechami charakteru.

Ostatnie miejsce, w którym możesz znaleźć swojego wspólnika to Internet. Szanse są niewielkie, ale być może tam poznasz taką osobę. Są grupy na Facebooku, na których ludzie szukają wspólników. Jest serwis LinkedIn, który specjalizuje się w kontaktach biznesowych. Jeśli masz taką potrzebę, załóż tam swój profil i pokaż światu swoje wykształcenie i zrealizowane projekty.

Na pewno dobrym pomysłem jest uczęszczanie na spotkania z przedsiębiorcami, spotkania networkingowe. Pamiętam jak studiowałem, niedaleko miejsca w którym dzisiaj nagrywam, czyli z Wrocławia, na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Były tam organizowane cykliczne spotkania. Organizacja Forum Edukacji Biznesowej cyklicznie zapraszała osoby z listy 100 najbogatszych Polaków. Była to genialna forma napełniania głowy wiedzą, ale co ważniejsze, na takie spotkania nie przychodzą przypadkowe osoby. Są to osoby zainteresowane przedsiębiorczością, biznesem, chcące być lepsze. Jest to więc miejsce, w którym możesz nawiązać wartościowe relacje.

Na te spotkania został zaproszony np. twórca paczkomatów, Rafał Brzoska. Twórca firmy windykacyjnej Kruk, Piotr Krupa. Prezes PKO Banku Polskiego, właściciel Getin Banku, właściciel Comarchu.

 
Oglądałem kiedyś wywiad, w którym Elon Musk sugerował żeby otaczać się takimi ludźmi, których bardzo podziwiasz i których szanujesz. Jeśli wśród takich ludzi znalazłbyś swojego wspólnika, byłaby to świetna sprawa. Życzę Ci, żebyś znalazł taką osobę. Kogoś, kogo bardzo podziwiasz i szanujesz.

To by było na tyle. Pozdrawiam, cześć!